Uchwała SN z dnia 11 lutego 1971 r., sygn. III CZP 93/70
Przewodniczący: sędzia J. Pietrzykowski (sprawozdawca). Sędziowie: H. Dąbrowski, Z. Wasilkowska.
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Stanisława G, przeciwko Annie G. o podział majątku wspólnego, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Zielonej Górze postanowieniem z dnia 11 listopada 1970 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:
1) Według jakich zasad należy obliczyć przy zniesieniu współwłasności (po ustaniu wspólności ustawowej) wartość gruntu oddanego w wieczyste użytkowanie?
2) Czy spłata wartości tego prawa może być stosownie do okoliczności, a zwłaszcza stanu majątkowego współwłaścicieli obniżona?"
postanowił udzielić następującej odpowiedzi:
1. Jeżeli postępowaniem o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej objęty jest grunt będący przedmiotem wieczystego użytkowania, wartość tego gruntu ustala się tak jak przy prawie własności, z uwzględnieniem jednak różnic zachodzących między tym prawem a prawem użytkowania wieczystego, a w szczególności z uwzględnieniem proporcji między wykorzystanym a jeszcze nie wykorzystanym okresem wieczystego użytkowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty