Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 26 października 1970 r., sygn. III PZP 7/70
Przewodniczący: Prezes Z. Opuszyński. Sędziowie: K. Marowski, E. Mielcarek, M. Piekarski, S. Rejman, J. Tyszka, M. Wilewski (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po wysłuchaniu wniosku prokuratora Prokuratury Generalnej PRL S. Dzwonkowskiego, rozpoznał na posiedzeniu niejawnym wniosek Prezesa Sądu Najwyższego, zgłoszny na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy o Sądzie Najwyższym i skierowany przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego pod rozpoznanie składu siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące pytanie prawne:
Czy w wypadku nadania przez sąd pierwszej instancji biegu rewizji w całości lub częściowo nie opłaconej sąd rewizyjny odrzuca rewizję, stosując art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 24, poz.110), czy też, nie wstrzymując postępowania w sprawie, zarządza ściągnięcie brakującej opłaty w myśl art. 20 ust. 2 tejże ustawy?"
uchwalił i postanowił wpisać do księgi zasad prawnych następującą zasadę prawną:
Sąd rewizyjny odrzuca rewizję, od której pomimo wezwania nie został uiszczony wpis należny w chwili jej wniesienia (art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Dz. U. Nr 24, poz.110). Jeżeli natomiast obowiązek uiszczenia lub uzupełnienia wpisu powstał na skutek ustalenia przez sąd wyższej wartości przedmiotu zaskarżenia, cofnięcia zwolnienia od kosztów sądowych lub uchylenia kurateli już po wysianiu odpisu rewizji stronom, a w ich braku po wysłaniu zawiadomienia o terminie posiedzenia wpis od rewizji podlega ściągnięciu w trybie art. 20 ust. 2 powołanej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty