Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 8 czerwca 1970 r., sygn. III CZP 27/70
Przewodniczący: Prezes J. Pawlak. Sędziowie: S. Gross (sprawozdawca), J. Majorowicz, J. Pietrzykowski, J. Przybylski, Z. Trybulski, F. Wesely.
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Generalnej L. Karłowskiego, rozpoznawał wniosek Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 marca 1970 r. o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie prawne dotyczące wykładni art. 6 § 1 k.r.o.:
Jak należy rozumieć zawarte w art. 6 § 1 k.r.o. pojęcie z ważnych powodów", a w szczególności, czy sam fakt zamieszkiwania za granicą jednej ze stron zamierzających zawrzeć związek małżeński oraz związane z tym trudności przyjazdu do Polski w celu zawarcia małżeństwa mogą być uznane za ważne powody" w rozumieniu art. 6 § 1 k.r.o., uzasadniające udzielenie przez sąd zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego przez pełnomocnika?"
uchwalił i postanowił wpisać do księgi zasad prawnych następującą zasadę prawną:
Za ważne powody w rozumieniu art. 6 § 1 k.r.o. należy uznać tylko takie okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego usprawiedliwiają odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przyszłych małżonków przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dla złożenia oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Żadna zatem z góry określona sytuacja osoby ubiegającej się o zezwolenie jej na złożenie przez pełnomocnika oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, w szczególności także fakt jej zamieszkiwania za granicą oraz związane z tym trudności przyjazdu do Polski, nie mogą być same przez się uznane za ważne powody w rozumieniu powołanego wyżej przepisu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty