23.02.1970

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 23 lutego 1970 r., sygn. III CZP 81/69

Przewodniczący: Prezes J. Pawlak.

Sędziowie: W. Bryl, W. Formański, T. Majewski, J. Ignatowicz (sprawozdawca, J. Pietrzykowski, J. Majorowicz (uzasadnienie).

Sąd Najwyższy z udziałem przedstawiciela Prokuratury Generalnej PRL prokuratora L. Karłowskiego rozpoznał wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z dnia 4 października 1969 r. o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie prawne: ,,Czy na skutek powództwa wniesionego przez prokuratora na rzecz poszkodowanego, sąd może na podstawie art. 448 k.c. zasądzić na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża odpowiednią sumę pieniężną, jeżeli poszkodowany sprzeciwia się uwzględnieniu żądania?''

uchwalił i postanowił wpisać do księgi zasad prawnych następującą zasadę prawną:

Sąd może w sprawie z powództwa prokuratora wytoczonego na korzyść poszkodowanego, zasądzić na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża odpowiednią sumę pieniężną (art. 448 k.c.) również w wypadku zrzeczenia się roszczenia przez poszkodowanego, jeżeli zrzeczenie to uznał za niedopuszczalne (art. 203 § 4 k.p.c.).

Uzasadnienie

Przedstawione składowi siedmiu sędziów pytanie prawne dotyczące skuteczności sprzeciwu poszkodowanego, w interesie którego prokurator wniósł powództwo o zasądzenie na podstawie art. 448 k.c. odpowiedniej sumy na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża, oraz wpływu tego sprzeciwu na tok postępowania sądu w tym przedmiocie, wymaga rozważenia dwu zagadnień. W szczególności nasuwa się konieczność wyjaśnienia charakteru roszczenia przewidzianego w art. 448 k.c., a ponadto udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy poszkodowany, na rzecz którego prokurator wytoczył powództwo o zasądzenie odpowiedniej sumy na rzecz PCK na zasadzie powołanego przepisu, ma samodzielne prawo zrzeczenia się tego roszczenia, czyli innymi słowy, czy poszkodowany zachowuje - pomimo wytoczenia powództwa przez prokuratora - prawo samodzielnego dysponowania nim, powodujące nieuwzględnienie powództwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp