Wyrok SN z dnia 31 lipca 1969 r., sygn. I CR 190/69
Rzeczą jednostki kontraktującej jest doświadczalnie sprawdzić przed uruchomieniem masowego przedsięwzięcia produkcyjnego, czy dana odmiana kontraktowanej rośliny da spodziewane plony w danym rejonie kraju ze względu na warunki glebowo-klimatyczne. W razie niewykonania tego, jest ona obowiązana do wynagrodzenia producentom wynikłej stąd szkody.
Przewodniczący: sędzia S. Gross. Sędziowie: J. Przybylski, E. Mielcarek (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Jana R., Bolesława P. i Hipolita B. przeciwko Spółdzielni Ogrodniczej w. W. o odszkodowanie, na skutek rewizji pozwanej Spółdzielni od wyroku Sądu Wojewódzkiego dla m. st. Warszawy z dnia 5 listopada 1968 r.,
oddalił rewizję.
Uzasadnienie
W wyniku ponownego rozpoznania sprawy (po uchyleniu przez Sąd Najwyższy w dniu 20.XI.1967 r. pierwszego wyroku Sądu Wojewódzkiego, niemal w całości uwzględniającego powództwo) Sąd Wojewódzki obecnie zaskarżonym wyrokiem zasądził od pozwanej na rzecz powoda Jana R. kwotę 99 338 zł, a na rzecz powodów Bolesława P. i Hipolita B. kwoty po 66 225 zł tytułem częściowego (75%) odszkodowania za straty przez nich poniesione wobec ekonomicznie nieefektywnego założenia i prowadzenia plantacji czarnej porzeczki odmiany Boskoop Gianth". Straty powodów polegają na nabyciu od powódki krzaków tej odmiany i na nakładach związanych z ich uprawą w latach 19611965.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty