07.02.1968

Uchwała SN z dnia 7 lutego 1968 r., sygn. III CZP 89/67

Przewodniczący: sędzia J. Ignatowicz. Sędziowie: H. Dąbrowski (sprawozdawca), J. Przybylski.

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Marianny P. przeciwko Józefowi P. i Romualdowi B. o zwolnienie od egzekucji, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Białymstoku postanowieniem z dnia 2 listopada 1967 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

Czy małżonkowi dłużnika przysługuje roszczenie o zwolnienie ruchomości od egzekucji, jeżeli zajęta ruchomość wchodzi w skład majątku objętego wspólnością majątkową, a wierzyciel nie uzyskał klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika w trybie art. 787 k.p.c.?

postanowił udzielić następującej odpowiedzi:

W wypadku gdy wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków (art. 41 k.r.o.), skierował egzekucję da określonego przedmiotu jako należącego wyłącznie do jego dłużnika, a drugi małżonek wytoczył na podstawie art. 841 k.p.c. powództwo o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji twierdząc, że przedmiot ten wchodzi w skład jego majątku odrębnego, sąd stwierdziwszy, że przedmiot ten jest objęty wspólnością ustawową, oddala powództwo.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp