Uchwała SN z dnia 29 grudnia 1967 r., sygn. III CZP 88/67
Przewodniczący: sędzia J. Ignatowicz (sprawozdawca). Sędziowie: H. Dąbrowski, J. Przybylski.
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Edwarda S. przeciwko Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej W." w G. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Gdańsku postanowieniem z dnia 17 sierpnia 1967 r. do rozpoznania w trybie art. 391 k.p.c.:
Czy członek spółdzielni budowlano-mieszkaniowej, użytkujący lokal handlowy na podstawie przydziału władz spółdzieln1 mającego oparcie w statucie obowiązującym przed wejściem w życie ustawy o spółdzielniach i ich związkach z dnia 17 lutego 1961 r., utracił prawo użytkowania tego lokalu automatycznie z chwilą zarejestrowania statutu dostosowanego do przepisów tej ustawy (art. 187 § 2), czy też pozbawienie go tego uprawnienia wymagało skreślenia go z listy członków?"
uchwalił:
Osoba fizyczna, która pod rządem ustawy o spółdzielniach z 1920 r. uzyskała, jako członek spółdzielni budowlano-mieszkaniowej, prawo do lokalu użytkowego, a która na skutek przydziału, wydanego następnie przez odpowiedni organ administracyjny, utraciła możność bezpośredniego korzystania z tego lokalu nie traci prawa do pobierania czynszu płaconego przez najemcę, jednakże tylko w takich granicach, w jakich w świetle obowiązujących przepisów może pobierać dla siebie czynsz właściciel wynajmujący lokal użytkowy".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty