Uchwała SN z dnia 10 listopada 1966 r., sygn. III CO 78/64
Przewodniczący: sędzia B. Łubkowski. Sędziowie: M. Grudziński (sprawozdawca), J. Ignatowicz.
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Skarbu Państwa Prezydium Miejskiej Rady Narodowej (Wydział Finansowy) w B. przeciwko Władysławie H. o wpisanie prawa własności nieruchomości, po rozpoznaniu zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Katowicach postanowieniem z dnia 22 października 1964 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:
I. Czy decyzja władzy administracyjnej stwierdzająca, że zachodzi domniemanie z art. 6 § 1 ustawy z dnia 21.I.1958 r. o wzmożeniu ochrony mienia społecznego przed szkodami wynikającymi z przestępstwa (Dz. U. Nr 4, poz. 11), wydana w związku z wykonaniem prawomocnie orzeczonej kary przepadku majątku, stanowi podstawę do wpisu w księdze wieczystej przejścia na rzecz Skarbu Państwa własności nieruchomości współmałżonka osoby skazanej?
II. Czy Sąd władny jest i ma obowiązek badania słuszności takiej decyzji władzy administracyjnej oraz czy może odmówić wpisu, jeżeli decyzja wydana została z obrazą art. 7 § 1 wymienionej wyżej ustawy?
III. Czy sąd może odmówić wpisania hipoteki przymusowej na nieruchomości stanowiącej własność współmałżonka oraz osoby podejrzanej, lecz nie objętej wspólnością ustawową, jeżeli postanowienie prokuratora o zabezpieczeniu roszczeń i kar będące podstawą wpisu zostało wydajne z obrazą art. 7 § 1 ustawy wymienionej w pkt I?
IV. Czy w razie wątpliwości przed dokonaniem wpisu prawa własności na rzecz Skarbu Państwa nie należy zakreślić osobie, której prawo ma być tym wpisem dotknięte, terminu do wytoczenia powództwa z art. 6 § 3 cyt. ustawy z dnia 21.I.1958 r.?"
postanowił udzielić następującej odpowiedzi:
Prawomocna decyzja organu finansowego, zapadła w trybie § 6 rozporządzenia Ministrów Skarbu i Ziem Odzyskanych z dn. 23.XII.1948 r. o zakresie działania i organizacji urzędów likwidacyjnych (Dz. U. Nr 62, poz. 483) w związku z art. 8 ust. 2 dekretu z dnia 22 października 1947 r. o przepadku majątku (Dz. U. Nr 65, poz. 390 z późn. zmianami), wydana w związku z wykonywaniem kary przepadku majątku i stwierdzająca, że nieruchomość, której prawo własności wpisane jest do księgi wieczystej na rzecz osoby uznanej przez ten organ za pozostającą w bliskim stosunku ze skazanym, jest objęta orzeczonym wobec niego przepadkiem majątku (art. 6 § 1 ustawy z dn. 21.I.1958 r. Dz. U. Nr 4, poz. 11) wiąże sąd powiatowy prowadzący księgę wieczystą i stanowi podstawę do wpisania Skarbu Państwa jako właściciela tej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty