22.12.1966

Postanowienie SN z dnia 22 grudnia 1966 r., sygn. III CR 309/66

Właściciel nieruchomości objętej reformą rolną lub upaństwowieniem lasów nie może nabyć własności tej nieruchomości przez zasiedzenie, chociażby zatrzymał ją w swym władaniu przez okres przewidziany w art. 172 k.c. (art. 50 pr. rzecz.).

Przewodniczący: sędzia J. Ignatowicz (sprawozdawca). Sędziowie: R. Czarnecki, J. Krajewski.

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Michała P., s. Michała, o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości, na skutek rewizji nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego PRL od postanowienia Sądu Powiatowego w Stargardzie Gd. z dnia 20 lutego 1063 r.;

zaskarżone postanowienie uchylił i sprawę przekazał Sądowi Powiatowemu w Stargardzie Gdańskim do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Michał P. we wniosku złożonym w Sądzie Powiatowym w Stargardzie Gd. w dniu 5 grudnia 1962 r. wniósł o stwierdzenie, że nabył przez zasiedzenie własność nieruchomości położonej we wsi K., oznaczonej w wykazie księga wieczystej W.L.-103 i 105, pozostałej po zmarłej dnia 1 listopada 1929 r. jego matce, Mariannie P. W uzasadnieniu powyższego żądania wnioskodawca twierdził, że na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Powiatowego w Stargardzie Gd. z dnia 21 kwietnia 1961 r. nabył wraz z żoną, Walerią P., prawa do wymienionej we wniosku nieruchomości po połowie, że ponadto miał te nieruchomości sod 1920 r. w swoim posiadaniu i władaniu, płacąc należne podatki i inne świadczenia na rzecz Skarbu Państwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp