Wyrok SN z dnia 4 listopada 1965 r., sygn. III CR 121/65
Wykopanie w 1945 r. przez właściciela przedmiotów (kosztowności) z miejsca, w którym zostały ukryte w związku z wojną, stanowi odzyskanie ich posiadania utraconego w związku z wojną rozpoczętą 1 września 1939 r." i wskutek tego pozbawia te przedmioty charakteru majątku opuszczonego w rozumieniu art. 1 ust. 1 dekretu z 8 marca 1946 r. (Dz. U. Nr 13, poz. 87).
Przewodniczący: sędzia S. Gross (sprawozdawca). Sędziowie: B. Łubkowski, J. Ignatowicz.
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Tadeusza C. przeciwko Skarbowi Państwa o wydanie rzeczy, na skutek rewizji nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu z dnia 30 stycznia 1965 r.,
rewizję nadzwyczajną oddalił.
Uzasadnienie
Sąd Powiatowy dla m. Poznania wyrokiem z dnia 30 stycznia-1964 r. zobowiązał pozwany Skarb Państwa (Prokuraturę Powiatową dla m. P.) do wydania powodowi Tadeuszowi C. biżuterii, monet i innych kosztowności-, opisanych w protokole z dnia 26.X.1961 r. sporządzonym przez Komendę Wojewódzką MO w P., a zatrzymanych w związku ze śledztwem i umorzonym postępowaniem z 6.VIII.1962 r., w którym zarządzono przejęcie tych przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa, oraz zasądził od strony pozwanej równowartość uzyskaną z wymiany zniszczonych banknotów dolarowych, wymienionych w pkt. 10 i 11 wspomnianego wyżej protokołu z. dnia 26.X.1961 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty