Wyrok SN z dnia 18 czerwca 1963 r., sygn. III PU 12/63
1. Przy wydawaniu orzeczenia w zakresie zdolności do wykonywania zatrudnienia należy zachować właściwa proporcję między czynnikami wpływającymi na tę -zdolność, określonymi w § 7 rozporządzenia z dnia 27 listopada 958 r. w sprawie orzekania o inwalidztwie i zaliczania d jednej z grup inwalidów (Dz. U. Nr 73, poz. 368)
2.Nieznaczne uszkodzenie zdrowia nie uzasadnia prawa do renty inwalidzkiej, chociażby nawet powodowało niemożność zajmowania dotychczasowego stanowiska w pracy zawodowej, pozwalało jednak na zajmowanie szeregu innych stanowisk pracy w danym zawodzie, zapewniających takie same lub stosunkowo nieznacznie obniżone zarobki.
3.Normy podane w pkt od 1 do 8 § 15 wspomnianego rozporządzenia powinny być stosowane przy ustalaniu inwalidztwa pracowników niewykwalifikowanych, a także osób, których zawód wymaga mniejszej sprawności danego narządu niż konieczna u pracownika niewykwalifikowanego i u których występuje kalectwo w mniejszym rozmiarze niż określony w tym przepisie, nie mogą one jednak być stosowane w sposób sztywny i mechaniczny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty