25.02.1963

Postanowienie SN z dnia 25 lutego 1963 r., sygn. III CR 177/82

1.  Zgodnie z przepisem art. 45 prawa o księgach wieczystych czynność materialna stanowiąca podstawę wpisu powinna być badana przez sąd nie tylko pod względem formalnoprawnym, lecz również pod względem jej skuteczności materialnej.

Sąd prowadzący księgi wieczyste ocenia w granicach art. 241 i 242 § 1 k.p.c. okoliczności, które stosownie do art. 45 zd. drugie prawa rzeczowego mogą stanowić podstawę do wydania postanowienia odmawiającego dokonania wpisu.

2.  W myśl art. 22 przepisów o księgach wieczystych sąd jest obowiązany usunąć, na wniosek osoby zainteresowane niezgodność księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym na podstawie dokumentu wykazującego tę niezgodność-Taką zaś niezgodność można ustalić tylko za pomocą zbadania materialnej podstawy wpisu.

Przewodniczący: sędzia S. Kalamajski. Sędziowie: M. Grudziński, B. Łubkowski (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Stanisława B. i Skarbu Państwa (Pręż. Pow. Rady Nar. w K.) o wpis własności nieruchomości, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości od postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu - Ośrodek w Kaliszu z dnia 24 maja 1962 r.,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp