Postanowienie SN z dnia 1 grudnia 1962 r., sygn. III CK 137/62
Użyte w art. 543 k.p.c. wyrażenie sąd (...) może wydać" nie oznacza, że wydanie dalszego tytułu wykonawczego pozostawione jest swobodnemu uznaniu sądu.
W wypadku gdy tytułem egzekucyjnym jest orzeczenie zasądzające należność pieniężną od kilku osób solidarnie, art. 543 k.p.c. będzie miał z reguły zastosowanie. Odmowa wydania wierzycielowi tylu tytułów wykonawczych, ilu jest dłużników solidarnych, prowadzi do unicestwienia uprawnień wierzyciela wynikających z solidarności dłużników. Przy zasądzeniu należności od kilku osób podzielnie odmowa wydania kilku tytułów wykonawczych również narusza prawa wierzyciela.
Przewodniczący: sędzia J. Ignatowicz. Sędziowie: J. Majorowicz, K. Lipiński (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Obsługi Ratalnej Sprzedaży ORS" - Oddział w B. przeciwko Grażynie O. i Tadeuszowi S. o zapłatę, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości na postanowienie Sądu Wojewódzkiego w Bydgoszczy z dnia 20 lutego 1962 r., stwierdził, że zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Państwowego Biura Notarialnego w Bydgoszczy z dnia 28 września 1981 r. sygn. akt. N 1065/61 zapadły z pogwałceniem przepisów prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty