Orzeczenie SN z dnia 17 września 1960 r., sygn. III CR 122/60
Zawiadomienie przez przedsiębiorstwo uspołecznione innej jednostki handlowej o spowodowaniu przez byłego pracownika niedoboru lub o dopuszczeniu się przez niego czynu karygodnego, jeżeli podane akty odpowiadają rzeczywistości, nie narusza art. 24 rozporządzenia z 1928 r. o umowie o pracę prac. umysł.
Przewodniczący: sędzia J. Krzyżanowski (sprawozdawca).
Sędziowie: R. Czarnecki, J. Majorowicz.
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Ireny S. przeciwko Zakładom Koksochemicznym Z." Oddział Zaopatrzenia Robotniczego o zapłatę 10 113 zł z tytułu odszkodowania, po rozpoznaniu rewizji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Katowicach z dnia 25 września 1959 r., oddalił rewizję.
Uzasadnienie
Powódka domagała się zasądzenia od pozwanego Przedsiębiorstwa kwoty 10 113 zł, wyjaśniając, że pracowała u pozwanego w charakterze kierowniczki sklepu i umowę wypowiedziała na dzień 30.IV.1955 r. Kiedy jednak w dniu zakończenia pracy zgłosiła się po świadectwo pracy, odmówiono jej tego, a kierownik personalny pozwanego, gdy później wydawał powódce zaświadczenie pracy, odgrażał się, że wystawi jej złą opinię. Powódka starała się o pracę w MHD w Z., jednakże pracy nie dostała, gdyż pozwany wystawił jej złą opinię. Na skutek takiego działania pozwanego powódka pozostawała bez pracy do dnia 26 października 1955 r., w związku z czym domaga się zasądzenia dochodzonejw pozwie kwoty jako odszkodowania za utratę zarobku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty