13.04.1956

Uchwała SN z dnia 13 kwietnia 1956 r., sygn. I CO 39/55

Sąd Najwyższy w obecności Wiceministra Sprawiedliwości i Zastępcy Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej rozpoznawał w trybie art. 24 § 1 prawa o ustroju sadów powszechnych wniosek Ministra Sprawiedliwości o ustalenie przez Sąd Najwyższy wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sadowej w sprawie przepadku majątku jednego z małżonków w odniesieniu do przedmiotów poddanych wspólności ustawowej.

Po wysłuchaniu sprawozdania Sędziów Sprawozdawców oraz wniosków Zastępcy Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Sad Najwyższy ustalił następujące wytyczne wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej w sprawie przepadku majątku jednego z małżonków w odniesieniu do przedmiotów poddanych wspólności ustawowej.

I.  Zagadnienie, w jaki sposób mają być wykonywane orzeczenia o przepadku majątku jednego z małżonków w stosunku do przedmiotów objętych wspólnością ustawową, wywołuje w dotychczasowej praktyce znaczne trudności. Wykonywanie orzeczeń o przepadku majątku należy w myśl art. 8 dekretu z dnia 22 października 1947 r. Dz. U. Nr 65, poz. 390) do organów administracji państwowej i odbywa się w trybie administracyjnym. Jednakże na podstawie art. 10 i 11 tego dekretu sądy powszechne powołane są do orzekania o roszczeniach osób trzecich, o ile należące do nich przedmioty lub Prawa majątkowe zostały dotknięte orzeczeniem o przepadku lub zabezpieczeniu przepadku. Do zakresu działania sądów należy zatem także rozstrzyganie wszczętych przez jednego z małżonków spraw o zwolnienie przedmiotów lub praw majątkowych poddanych

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp