14.03.1956

Orzeczenie SN z dnia 14 marca 1956 r., sygn. I CR 1043/55

1.  Spółdzielczy stosunek pracy zawiązuje się nie tylko między członkiem a spółdzielnią pracy, lecz także między taką spółdzielnią a kandydatem.

2.  Żaden przepis prawa ani też postanowienia Statutu nie przewidują, że członkowi spółdzielni pracy przysługuje prawo do dwutygodniowego urlopu po 6 miesiącach pracy. Brak jest też uzasadnienia dla analogicznego zastosowania w takim wypadku przepisu art. 2 ustawy o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu.

3.  Zamieszczona w umowie zawartej między członkami spółdzielni pracy a spółdzielnią klauzula, że spółdzielnia przyjmuje na siebie obowiązek opłacenia za członka spółdzielni podatku od wynagrodzenia,, może budzić zastrzeżenia z punktu widzenia przepisu art. 41 p.o.p.c.

W wypadku powoływania się członka spółdzielni na taką umowę, w razie wątpliwości co do jej treści sąd uwzględnieniu faktu, że zarobki członka spółdzielni były wyjątkowo wysokie może na podstawie art. 47 § 1 p.o.p.c. uznać, iż umowa taka nie dałaby się pogodzić z zasadami współżycia społecznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp