Orzeczenie SN z dnia 30 grudnia 1954 r., sygn. I C 1729/53
Sąd nie może uwzględnić roszczenia w oparciu o Inną podstawę faktyczna, niż podana w pozwie, gdyż byłoby to dokonaniem przez sąd zmiany powództwa, do czego sąd nie jest uprawniony. Zarzut, że podstawą faktyczna wyroku jest inny stan faktyczny niż podstawa faktyczna powództwa, jest aktualny także w sprawach wymienianych w art. 329 § 2 k. p. c.
Sąd Najwyższy w sprawie powództwa Przedsiębiorstwa Państwowego Polska Poczta Telegraf i Telefon przeciwko Natalii F. o 15 450 zł, po rozpoznaniu rewizji pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego dla województwa łódzkiego z dnia 21 sierpnia 1953 r.,
rewizję oddalił.
Uzasadnienie.
PowodowePrzedsiębiorstwo domagało się zasądzenia od pozwanej kwoty 15 450 zł z odsetkami twierdząc, że pozwana będąc kierowniczką agencji pocztowej poleciła przewoźnikowi pocztowemu Bronisławowi S. dostarczenie nadmiaru kasowego w powyższej kwocie do przystanku autobusowego w S. bez konwojenta, mimo że według obowiązujących pozwaną przepisów konieczny był konwojent M.O., na skutek czego nieznani sprawcy napadli na Bronisława S. i zabrali mu pieniądze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty