05.06.1954

Uchwała SN z dnia 5 czerwca 1954 r., sygn. II CO 26/54

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu przekazanych przez Sąd Wojewódzki postanowieniem wydanym w sprawie z powództwa Józefa S. małżonków Marcina i Stanisława T. przeciwko Agnieszce T. I Marcinowi T., Melanii W., JanowiT. i Wiktorii R. o zezwolenie na wpis hipoteczny, do rozstrzygnięcia w trybie art. 388 k.p.c. zagadnień prawnych:

1)  Czy mimo prawomocnego wyroku (art. 362 k. p. c.) ustalającego, że zawarty pod rządem prawa rzeczowego zapis przedślubny w formie aktu notarialnego nie może wywrzeć żadnych skutków pomimo zawarcia małżeństwa (przez obdarowanych) w umówionym terminie w kościele parafialnym, dopuszczalne jest późniejsze uznanie w wyroku tego zapisu za rodzący skutki prawne wobec zawarcia związku małżeńskiego?"

2)  Czy umowa darowizny (zapis przedślubny) zawarta pod rządem prawa rzeczowego (dnia 13 maja 1947 r.) w formie aktu notarialnego z niedopuszczalnym zastrzeżeniem warunków (art. 45 § 1 pr. rzecz.) zawarcia małżeństwa przez osoby obdarowane (powodów) w terminie sześciomiesięcznym, może rodzić skutki prawne po ziszczeniu się warunku i czy obdarowanym mimo braku bezwarunkowej zgody ze strony darujących na niezwłoczne przejście własności nieruchomości (art. 45 § 2 pr. rzecz.) służy prawo, ewentualnie w ramach art. 3 przep. og. pr. cyw., domagania się na podstawie tej umowy i dowodu zawarcia małżeństwa wpisu księgowo-wieczystego własności nieruchomości na swoją rzecz i wydania jej w posiadanie?"

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp