02.03.1954

Orzeczenie SN z dnia 2 marca 1954 r., sygn. II CR 436/54

1.  Podjęcie przez pracownika przyjmowania towarów z obowiązkiem wyliczenia się będzie prawnie skuteczne tylko wówczas, gdy pracownik ma możność dopełnienia tego obowiązku.

2.  Brak odpowiedzialności za niewykonanie obowiązku wyliczenia się nie wyłącza odpowiedzialności za konkretne uchybienia pracownika, jeżeli zostaną mu one udowodnione i istnieje związek przyczynowy między szkodą a konkretnym uchybieniem.

3.  Nie można wyłączyć skuteczności prawnej umowy, którą z uzasadnionych przyczyn powierza się towar do wyliczenia łącznie dwu osobom.

4.  Spowodowanie szkody w postaci manka przez kilku pracowników nie uzasadnia z reguły (odpowiedzialności solidarnej. "W takim przypadku należy odpowiedzialność za niedobór podzielić pomiędzy pracowników w odpowiedniej do okoliczności części, w braku zaś podstaw do tego, w częściach równych.

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Powszechnej Spółdzielni Spożywców w S. przeciwko Zofii B. i Helenie W. o 2 940 zł 39 gr. po rozpoznaniu rewizji powódki od wyroku Sądu Powiatowego w Sztumie z dnia 29 czerwca 1953 r

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp