Orzeczenie SN z dnia 18 września 1951 r., sygn. C 111/51
Ze względu na społeczny cel ustawy z dnia 26 lutego 1951 r. o budynkach i lokalach nowo-wybudowanych i odbudowanych należy uznać, że ma ona moc wsteczną w tym znaczeniu, że wypowiedzenia najmu lokali dokonane przed jej wejściem w życie stają się bezskuteczne, chyba że władza kwaterunkowa odmówi przydziału. Przepisy tej ustawy mają również zastosowanie do lokali użytkowych.
Przewodniczący: sędzia M. Lisiewski.
Sędziowie: dr B. Dobrzański, dr J. Marowski (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Centrali Produktów Naftowych przeciwko Zygmuntowi T. o eksmisję, po rozpoznaniu skargi kasacyjnej pozwanego na wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 16 stycznia 1950 r.,
zaskarżony wyrok uchylił, sprawę Sądowi Wojewódzkiemu dla m.st. Warszawy do ponownego rozpoznania odesłał.
Uzasadnienie
Centrala Produktów Naftowych żąda wyeksmitowania pozwanego Zygmunta T. twierdząc, iż pozwany wynajmował od niej lokal sklepowy; najem został wypowiedziany na dzień 31 marca 1948 r. Pozwany zalega z zapłatą czynszu najmu za 24 miesiące.
Pozwany wnosił o oddalenie powództwa, zarzucając, że jest najemcą przedmiotowego lokalu od 1934 r., że odremontował go po zakończeniu wojny i uzyskał przydział tego lokalu od władz kwaterunkowych. Od dnia 1 stycznia 1947 r. pozwany przesyła powódce komorne pocztą, wobec odmówienia przez nią przyjmowania go bezpośrednio.
Sąd Okręgowy orzekł eksmisję pozwanego, a Sąd Apelacyjny zatwierdził ten wyrok, uzasadniając go następująco:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty