Orzeczenie SN z dnia 27 lutego 1951 r., sygn. C 411/50
Jeżeli sąd jest właściwy zarówno dla zniesienia współwłasności, jak i dla działu spadku, połączenie tych postępowań jest zasadniczo dopuszczalne.
Przewodniczący: sędzia dr B. Dobrzański (sprawozdawca).
Sędziowie: dr J. Jodłowski, J. Kamiński.
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Genowefy i Marianny C. o dział spadku i zniesienie współwłasności, po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Józefa C. na postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 3 stycznia 1950 r.
skargę kasacyjną oddalił.
Z uzasadnienia
Genowefa C. i Marianna C., działająca w imieniu swych małoletnich synów Mieczysława i Zdzisława, żądały we wniosku z dnia 5 września 1947 r. sporządzenia spisu inwentarza spadku pozostałego po Bronisławie C., matce wnioskodawczyni Genowefy C. i babce wnioskodawców Mieczysława i Zdzisława C., zmarłej dnia 30 listopada 1944 r., stwierdzenia praw do spadku po tej spadkodawczyni, przyznania wnioskodawcom własności połowy nieruchomości" bliżej we wniosku opisanej, o powierzchni 11 ha 39 a. oraz wydania im tej połowy nieruchomości do wspólnego użytkowania". W uzasadnieniu tego żądania wnioskodawcy twierdzili, że nieruchomość stanowiła współwłasność niepodzielnie w częściach równych" i była w posiadaniu Bronisławy C. i jej męża Józefa C., który po śmierci żony posiada i użytkuje całą nieruchomość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty