Orzeczenie SN z dnia 29 grudnia 1947 r., sygn. I C 512/47
Art. 5 i 6 dekretu z dn. 8.III.1946 o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz.U. R. P. Nr 13, poz. 87) są przepisami prawa materialnego, które stosować należy zawsze niezależnie od tego, czy uprawniony żąda wydania majątku opuszczonego w trybie przewidzianym dekretem, czy też w drodze powództwa.
Przewodniczący: sędzia J. Witecki (sprawozdawca).
Sędziowie: dr Br. Dobrzański, S. Kałamajski. Prokurator: A. Bądkowski.
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Piotra B. przeciw Skarbowi Państwa o prawo własności i odebranie przedsiębiorstwa, bo rozpoznaniu skargi kasacyjnej powoda na wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 20 grudnia 1946 r., skargę kasacyjną oddalił.
Uzasadnienie.
Pełnomocnik powoda B. podał w pozwie, że B. do wybuchu wojny prowadził w Sosnowcu przy ul. Wiejskiej Nr 14 przedsiębiorstwo zduńskie", że władze okupacyjne zabrały mu to przedsiębiorstwo i oddały je Niemcowi K., który prowadził przedsiębiorstwo do końca wojny, że po ustąpieniu okupanta B. wystąpił z wnioskiem o przywrócenie mu posiadania, przedsiębiorstwa, że Sąd Grodzki w Sosnowcu przywrócił mu posiadanie maszyny do pisania, biurka i szafy i oddalił wniosek o przywrócenie posiadania pozostałych rzeczy, należących do przedsiębiorstwa. Na podstawie tego stanu faktycznego pełnomocnik B. wniósł w pozwie o ustalenie. że przedsiębiorstwo, prowadzone w Sosnowcu przy ul. Żytniej pod Nr 20 podczas okupacji pod firmą ,,Jakób K.", jest własnością powoda B., i o oddanie tego przedsiębiorstwa ze wszystkimi aktywami powodowi B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty