19.12.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2023 r., sygn. III OSK 3035/21

Zgodnie z art. 27b ust. 4 ustawy o obszarach morskich, prawa wynikające z pozwoleń mogą być przenoszone na inne podmioty, pod warunkiem spełnienia dodatkowych warunków określonych w tym przepisie, w tym uzyskania zgody podmiotu, któremu udzielono pozwolenia, oraz przyjęcia przez podmiot przejmujący wszystkich warunków zawartych w pozwoleniu, bez względu na etap postępowania, w którym zgoda ta zostanie udzielona.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak sędzia del. WSA Hanna Knysiak-Sudyka protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 marca 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 3113/19 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 16 października 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Infrastruktury na rzecz C. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 24 marca 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: skarżąca spółka), uchylił postanowienie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 16 października 2019 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że zaskarżonym postanowieniem z 16 października 2019 r. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odmówił spółce wszczęcia postępowania o wydanie decyzji przenoszącej ze spółki B. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz skarżącej spółki decyzji Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 6 lutego 2013 r. Na podstawie tej decyzji pierwsza ze spółek uzyskała pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięcia pn. "Zespół morskich farm wiatrowych o maksymalnej łącznej zainstalowanej mocy 200 MW oraz infrastruktura techniczna, pomiarowo-badawcza i serwisowa związana z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym" (dalej: pozwolenie). Jako podstawę zaskarżonego postanowienia organ powołał art. 27b ust. 4 ustawy z 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2214, ze zm., dalej: "ustawa o obszarach morskich").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty