15.11.2023

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2023 r., sygn. I OSK 1417/20

Zgodnie z art. 229 ustawy o gospodarce nieruchomościami, w sytuacji, gdy przed dniem wejścia w życie ustawy o gospodarce nieruchomościami na nieruchomości ustanowiono prawo użytkowania wieczystego na rzecz osoby trzeciej i prawo to zostało ujawnione w księdze wieczystej, nie przysługuje roszczenie o zwrot nieruchomości wywłaszczonej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant straszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 stycznia 2020 r. sygn. akt II SA/Gl 1350/19 w sprawie ze skargi E. P. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia 14 sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 stycznia 2020 r. sygn. akt II SA/Gl 1350/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę E. P. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia 14 sierpnia 2019 r. w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Wnioskiem z dnia 20 stycznia 2015 r. E. P. i J. R. wystąpili o zwrot nieruchomości przejętej przez Skarb Państwa aktem notarialnym z dnia 20 września 1972 r.

Decyzją z dnia 5 marca 2019 r. Prezydent Miasta Częstochowa odmówił zwrotu na rzecz wnioskodawców nieruchomości położonej w Częstochowie, oznaczonej w dacie jej nabycia przez Skarb Państwa jako działka nr [...] o pow. [...]ha, a w dacie orzekania stanowiącej działki nr [...] (pow. [...]ha) i nr [...] (pow. [...]ha), objętej księgą wieczystą [...], będącej własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym "K." sp. z o.o. z siedzibą w S.

Odwołanie od powyższej decyzji wnieśli E. P. i J. R.

Wojewoda Śląski, decyzją z dnia 14 sierpnia 2019 r., utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji, wskazując że w sprawie zaistniały przesłanki, o których mowa w art. 229 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r., poz. 2204), zwanej dalej "u.g.n.", co oznacza, że roszczenie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości nie przysługuje ani poprzedniej współwłaścicielce przejętej nieruchomości, ani następcy prawnemu jej współwłaścicielki. Zauważono również, że nawet w sytuacji, gdyby przesłanki te nie były spełnione, nieruchomość ta nie mogłaby zostać uznana za zbędną w rozumieniu art. 137 u.g.n. i jako taka podlegać zwrotowi. Z dowodów zebranych w toku przeprowadzonego przez organ I instancji postępowania wyjaśniającego wynika bowiem, że cel wywłaszczenia został na działkach [...] i nr [...] zrealizowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne