Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2023 r., sygn. III OSK 3817/21
Organami zobowiązanymi do udostępnienia informacji publicznej w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej są organy samorządów zawodowych, a nie sama jednostka organizacyjna samorządu, która posiada osobowość prawną. Stąd, skarga na bezczynność samorządu zawodowego powinna być skierowana przeciw konkretnemu organowi tego samorządu, mającemu obowiązki w zakresie udostępniania informacji publicznej, a nie przeciwko całej jednostce organizacyjnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędziowie Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędzia del. WSA Maciej Kobak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Krajowej Izby Fizjoterapeutów z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lutego 2020 r. sygn. akt II SAB/Wa 734/19 w sprawie ze skargi Ogólnopolskiego Związku Pracowników Fizjoterapii z siedzibą w O. na bezczynność Krajowej Izby Fizjoterapeutów z siedzibą w W. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej I. uchyla punkty 1, 2, i 4 wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lutego 2020 r. sygn. akt II SAB/Wa 734/19 i w tym zakresie oddala skargę; II. zasądza od Ogólnopolskiego Związku Pracowników Fizjoterapii z siedzibą w O. na rzecz Krajowej Izby Fizjoterapeutów z siedzibą w W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 28 lutego 2020 r., sygn. akt II SAB/Wa 734/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA"), po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii z siedzibą w O. (dalej: "Skarżący") na bezczynność Krajowej Izby Fizjoterapeutów z siedzibą w W. (dalej: "KIF" lub "Organ") w przedmiocie rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji publicznej: zobowiązał KIF do rozpatrzenia wniosku Skarżącego w terminie 14 dni od doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy (pkt 1 wyroku); stwierdził, że bezczynność Organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa (pkt 2 wyroku); oddalił skargę w pozostałym zakresie (pkt 3 wyroku); zasądził od Krajowej Izby Fizjoterapeutów na rzecz Skarżącego kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt 4 wyroku).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty