Wyrok NSA z dnia 16 maja 2023 r., sygn. III OSK 2350/21
Inne; Wodne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Zarządu Zlewni w P. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 24 października 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 971/19 w sprawie ze skargi Skarbu Państwa Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo L. na decyzję Dyrektora Zarządu Zlewni w P. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 10 czerwca 2019 r. nr RZ.ZUO.3.471.61/5.OP.2019.KC-184 w przedmiocie ustalenia opłaty podwyższonej za pobór wód podziemnych I. oddala skargę kasacyjną, II. oddala wniosek Skarbu Państwa Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo L. o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 24 października 2019 r. sygn. akt II SA/Rz 971/19 uwzględnił skargę Skarbu Państwa Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo L. (dalej jako Nadleśnictwo) i uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Zarządu Zlewni w P. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej jako Dyrektor Zarządu Zlewni) z dnia 10 czerwca 2019 r. nr RZ.ZUO.3.471.61/5.OP.2019.KC-184 określającą Nadleśnictwu opłatę podwyższoną w wysokości 50,00 zł za pobór wód podziemnych w miejscowości G. za I kwartał 2019 r.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że Nadleśnictwo sprzeciwia się nałożeniu opłaty zmiennej, jak i podwyższonej argumentując, iż pobór wód podziemnych odbywa się w ramach zwykłego korzystania z wód, o którym mowa w art. 33 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268 z późn. zm.) zwanej dalej P.w., niepodlegającego opłatom. Z kolei organ kwestionuje taką kwalifikację korzystania z wód wywodząc, że po pierwsze - zwykłe korzystanie służy wyłącznie zaspokajaniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego, tymczasem osoby mieszkające w budynku leśniczówki nie są właścicielami gruntu, na którym znajduje się pobierana woda, a jedynie właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód zgodnie z art. 33 ust 1 i 3 P.w., a po drugie - nadleśnictwa prowadzą działalność gospodarczą, w związku z czym powinny posiadać pozwolenie wodnoprawne, które jest wymagane na szczególne korzystanie z wód.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty