Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2023 r., sygn. III OSK 2352/21
W przypadku skargi na decyzję organu orzekającego dotyczącą oceny oddziaływania na środowisko, skarżący powinien przedstawić dowody podważające dane zawarte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, a organ orzekający ma obowiązek dokładnej weryfikacji tych danych oraz przeprowadzenia dodatkowych dowodów w razie wątpliwości co do ich wiarygodności. Bez skutecznego podważenia danych zawartych w karcie informacyjnej, skarga nie może być uwzględniona.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant: starszy asystent sędziego Katarzyna Kasprzyk po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 września 2019 r. sygn. akt II SA/Gd 132/19 w sprawie ze skargi J.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 26 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 4 września 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J.M. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 26 listopada 2018 r. w przedmiocie stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że A. sp. z o. o. z siedzibą w K. (dalej: inwestor) wystąpiła do Wójta Gminy Chojnice z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą "Budowa stacji paliw na działce ewidencyjnej nr [...] w miejscowości [...], obręb ewidencyjny [...]".
Wójt Gminy Chojnice wszczął postępowanie w sprawie, kwalifikując przedmiotowe przedsięwzięcie na podstawie § 3 ust. 1 pkt 35 i 36 rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2016 r., poz. 71 – dalej: rozporządzenie), jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli obowiązek przeprowadzenia tej oceny został stwierdzony na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowiska Dz.U. z 2017 r., poz. 1405 ze zm. – dalej: ustawa środowiskowa).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty