13.06.2023

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2023 r., sygn. III OSK 1806/22

Pojęcie bezczynności w prawie administracyjnym jest ograniczone do sytuacji, kiedy organ administracyjny nie wydaje decyzji lub postanowienia w ustawowym terminie. Natomiast, pojęcie przewlekłości postępowania zgodnie z art. 37 § 1 pkt 2 kodeksu postepowania administracyjnego odnosi się do sytuacji, kiedy postępowanie jest prowadzone nieefektywnie, z nieuzasadnionym wydłużeniem terminu załatwienia sprawy. 

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant: asystent sędziego Dominika Daśko po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 6 maja 2022 r. sygn. akt II SA/Bk 26/22 w sprawie ze skargi T. M. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku w przedmiocie wydania decyzji nakładającej obowiązek przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 6 maja 2022 r. sygn. akt II SAB/Bk 26/22, po rozpoznaniu skargi T. M. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku w przedmiocie wydania decyzji nakładającej obowiązek przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych – w punkcie 1 zobowiązał Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku do wydania decyzji w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi, w punkcie 2 stwierdził, że organ dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania w przedmiocie decyzji nakładającej obowiązek przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych, w punkcie 3 stwierdził, że przewlekłe prowadzenie postępowania nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa, w punkcie 4 przyznał od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku na rzecz skarżącej T. M. sumę pieniężną w kwocie 5.000 zł.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji T. M. (dalej: "skarżąca") zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku przewlekłe prowadzenie postępowania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku – dalej: "RDOŚ", w przedmiocie wydania decyzji nakładającej obowiązek przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych w trybie art. 15 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 2187 z późn. zm.) – dalej: "ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku". Z dotychczasowego przebiegu postępowania wynika, że w dniu 4 września 2017 r. RDOŚ w Białymstoku wszczął na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku, postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji nakładającej obowiązek przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych. Wszczęcie tego postępowania nastąpiło w związku ze zgłoszeniem przez Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku wystąpienia szkody w środowisku w powierzchni ziemi na działkach T. M. i J. M. (nr ewid. [...] i [...] obręb [...] M.), w którym poinformowano, że podczas wizji lokalnej na ww. działkach w dniu 13 lipca 2017 r. pracownicy laboratorium WIOŚ w Białymstoku pobrali trzy próby gleby do badań, celem określenia skutków wieloletniego odprowadzania ścieków deszczowych z miasta M. i z [...] Spółdzielni Mleczarskiej oraz ścieków oczyszczonych ze Spółdzielni i miejskiej oczyszczalni ścieków do cieku T. (zwanego również "T.") przepływającego przez przedmiotowe działki. Analiza otrzymanych wyników wykazała na znaczne przekroczenie dopuszczalnych wartości substancji ropopochodnych w dwóch badanych próbach gleby nr [...] i [...] pobranych na ww. działkach zlokalizowanych po prawej stronie cieku T.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne