15.06.2023

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2023 r., sygn. III OSK 222/22

W postępowaniu sądowoadministracyjnym, ocena zarzutu naruszenia prawa materialnego musi opierać się na ustaleniach faktycznych dokonanych przez sąd pierwszej instancji, a nie na subiektywnej ocenie stanu faktycznego przez skarżącego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędziowie: Sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) Sędzia del. WSA Beata Jezielska po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 października 2021 r., sygn. akt II SA/Wa 390/21 w sprawie ze skargi W. R. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 15 grudnia 2020 r., nr 114/VII/2020 w przedmiocie odmowy przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 października 2021 r., sygn. akt II SA/Wa 390/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. R. na decyzję Komendanta Głównego Policji z 15 grudnia 2020 r., nr 114/VII/2020, w przedmiocie odmowy przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Wnioskiem z 30 czerwca 2020 r. W. R. zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o przyznanie mu uprawnień do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego. Wskazał w nim, że w miejscu pełnienia służby nie posiada uprawnień do lokalu mieszkalnego lub domu w postaci prawa własności albo umowy najmu. Podał, że zamieszkuje wraz z żoną i córką na podstawie umowy użyczenia w domu mieszkalnym, który stanowi własność jego ojca, przy czym rodzina zajmuje tam jedynie jeden pokój mieszkalny o powierzchni mieszkaniowej 16,185 m2.

Organ, w związku z tym, że powziął wątpliwości co do rzetelności oświadczenia strony, przeprowadził z urzędu uzupełniające postępowanie dowodowe w celu ustalenia czy wnioskodawca w przedmiotowym domu zamieszkuje z rodziną sam, czy też przebywają tam na stałe jeszcze inne osoby. Organ ustalił, że rodzice wnioskodawcy zamieszkują w M. we własnym mieszkaniu (pismo zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w M. z 14 sierpnia 2020 r.). Dlatego nie uznał za przekonujące twierdzenia wnioskodawcy, że w domu przy ul. B. zamieszkuje również jego ojciec, wskazując, że z ustaleń dowodowych wynika, iż na co dzień mieszka on z żoną w zupełnie innym miejscu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne