Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. III OSK 1902/22
Samo podejrzenie funkcjonariusza o zachowanie karalne naraża dobre imię służby, którego utrzymanie składa się na treść "ważnego interesu służby", a w związku z tym stanowi przesłankę zwolnienia policjanta ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 u.o.P.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędziowie: sędzia NSA Teresa Zyglewska sędzia del. WSA Beata Jezielska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lutego 2022 r. sygn. akt II SA/Wa 2824/21 w sprawie ze skargi A.A. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 7 maja 2021 r. nr 1989 w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od A.A. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 28 lutego 2022 r. (sygn. akt II SA/Wa 2824/21) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A.A. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z 7 maja 2021 r. w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm., dalej jako: p.p.s.a.), oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku wskazano, że Komendant Powiatowy Policji w X. wystąpił do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Y. w sprawie zwolnienia ze służby w Policji skarżącego na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (Dz.U. z 2020 roku, poz. 360 ze zm., dalej jako: u.o.P.), tj. z uwagi na ważny interes służby. Jako podstawę wszczęcia postępowania wskazano zdarzenie drogowe, które miało miejsce w dniu 18 września 2020 r. Podano, że w tym dniu ok. godz. 21:21 dyżurny KPP w X. otrzymał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z którego wynikało, że kierujący pojazdem marki Z. o nr rej. [...], "nie trzyma się toru ruchu" i prawdopodobnie jest pod wpływem alkoholu. Dyżurny KPP w X. skierował do obsługi zdarzenia patrol z Komisariatu Policji w A., a następnie ustalił, że kierowca pojazdu marki Z. znajduje się w miejscowości B. na posesji nr [...] oraz że właścicielem przedmiotowego pojazdu jest skarżący - funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w X. Policjanci po przybyciu do wskazanej miejscowości nie mogli zlokalizować wskazanej posesji. Dyżurny ponownie skontaktował się zatem ze zgłaszającym zdarzenie, który stwierdził, że się pomylił i podał zły adres oraz że skarżący znajduje się w miejscowości C. Policjanci, po przybyciu do miejscowości C., na terenie posesji nr [...] zauważyli przedmiotowy pojazd, jak też ustalili, że na miejscu kierowcy siedzi żona skarżącego, natomiast miejsce pasażera zajmuje skarżący, z którego ust wyczuwalna była woń alkoholu. Skarżący został przebadany czterokrotnie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i uzyskano wyniki: pierwszy pomiar o godzinie 22:49 z wynikiem 0,69 mg/l, drugi pomiar o godzinie 22:52 z wynikiem 0,66 mg/l, trzeci pomiar o godzinie 23:21 z wynikiem 0,67 mg/l, czwarty pomiar o godzinie - 23:52 z wynikiem 0,67 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Podano, że zabezpieczono zapis z monitoringu na stacji paliw, z którego wynika, że 18 września 2020 r. o godzinie 21:10:01 przedmiotowy pojazd wjechał na stację, zaś o godzinie 21:13:18 od strony kierowcy wysiadł z pojazdu mężczyzna, którego na podstawie nagrania zidentyfikowano jako skarżącego. Kierujący wrócił do pojazdu z budynku stacji paliw o godzinie 21:15:05, a następnie opuścił teren stacji paliw i skierował się w stronę miejscowości D. Wskazano, że 1 października 2020 r. Komendant Powiatowy Policji w X. wydał postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko skarżącemu, zaś 23 września 2020 r. prokurator Prokuratury Rejonowej w X. wydał postanowienie w wszczęciu śledztwa w sprawie prowadzenia w ruchu lądowym samochodu osobowego przez funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w X. A.A., znajdującego się w stanie nietrzeźwości zachodzącym przy zawartości 0,63 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Następnie 7 stycznia 2021 r. Prokurator Prokuratury Rejonowej Y. wydał postanowienie o przedstawieniu skarżącemu zarzutu popełnienia czynu z art. 178a § 1 k.k.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty