15.02.2023

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. III OSK 6845/21

Obowiązek gminy dotyczący zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej placówki oświatowej dla dzieci niepełnosprawnych, jak określony w art. 32 ust. 6 Prawa oświatowego, nie jest tożsamy z obowiązkami gminy w realizacji obowiązku szkolnego niepełnosprawnego ucznia. W przypadku interpretacji tych przepisów, niezbędne jest uwzględnienie kontekstu i specyfiki danej sytuacji, w tym rodzaju placówki oświatowej, do której dziecko ma być dowożone.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Olga Żurawska – Matusiak Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Burmistrza B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 maja 2021 r. sygn. akt IV SA/Wr 64/21 w sprawie ze skargi A. S. i P. S. na czynność Burmistrza B. z dnia 11 grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy organizacji i finansowania transportu i opieki dziecka do placówki oświatowej 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, 2) odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 18 maja 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. akt IV SA/Wr 64/21) po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. S. i P. S. na czynność Burmistrza B. z 11 grudnia 2020 r. w przedmiocie odmowy organizacji i finansowania transportu i opieki dziecka do placówki oświatowej:

I. stwierdził bezskuteczność zaskarżonej czynności,

II. zasądził od organu na rzecz skarżących zwrot kosztów postępowania.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że wnioskiem z 23 listopada 2020 r. P. i A. S. zwrócili się o zorganizowanie dla ich syna A. S. bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu na rok kalendarzowy 2021 z domu do Publicznego Przedszkola Specjalnego [...] w związku z kończącą się umową określającą zasady zwrotu kosztów przejazdu syna. We wniosku skarżący wskazali, że zostało złożone orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w którym jest wskazana aktualna placówka syna, do której uczęszcza od prawie 5 lat, a która spełnia wszystkie zalecenia rehabilitanta i inne wynikające z tego orzeczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp