25.01.2023

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2023 r., sygn. II OSK 2460/21

Podważenie rezultatów analizy urbanistycznej jest możliwe zarówno w zakresie okoliczności faktycznych przyjętych przez urbanistę jako podstawa oceny specjalistycznej, w zakresie wymaganym przepisem art. 61 ust. 1 oraz przepisami rozporządzenia, jak i w zakresie samej oceny specjalistycznej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie: sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) sędzia del. NSA Jerzy Stankowski po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. D. i W. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 15 czerwca 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 355/21 w sprawie ze skargi A. D., W. D. i E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia 4 stycznia 2021 r., nr SKO.415.157.2563.2020 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 czerwca 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 355/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi A. D., W. D. i E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 4 stycznia 2021 r., nr SKO.415.157.2563.2020, w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wnieśli A. D. i W. D.. Wyrok zaskarżyli w całości. Zarzucili naruszenie:

1. prawa materialnego poprzez błędną wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie:

a) art. 151 P.p.s.a. w związku z art. 61 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293, ze zm.) poprzez utrzymanie w mocy przez Sąd decyzji organu drugiej instancji, pomimo naruszenia przez decyzję przepisów w stopniu, który powinien skutkować jej uchyleniem, biorąc pod uwagę oddziaływanie inwestycji na posesję skarżących, kwestię paraliżu dojazdu do nieruchomości w kontekście wzmożonego ruchu na wąskiej drodze, a także przy usytuowaniu przy tejże ulicy Sądu Rejonowego w K., gdzie zaparkowanych jest wiele pojazdów petentów, nie mówiąc już o zwykłym i codziennym korzystaniu z drogi i dojazdów, co spowoduje nieprzejezdność trasy, z pominięciem okoliczności i skutków planowanej liczby lokali w budynku wielorodzinnym, która zdeterminuje wypełnienie innych wymagań, tj. wskazanie liczby miejsc postojowych odnoszonych do powierzchni zabudowy usługowej lub mieszkalnej, poprzez brak analizy planowanej inwestycji pod kątem wypełnienia kryterium zgodności z przepisami odrębnymi, a także przy braku wypełnienia warunku "dobrego sąsiedztwa", co de facto spowoduje zmianę sposobu zagospodarowania nieruchomości w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy prowadzącą do przekształcenia charakteru obszaru, na którym jest położona, a także negatywnie wpłynie na jakość życia w okolicy;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne