Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606716)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88755)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    11.01.2023

    Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2023 r., sygn. III OSK 6317/21

    Wymaganie ujawnienia numerów PESEL, telefonu kontaktowego i rachunku bankowego w celu uzyskania dodatku energetycznego narusza postanowienia RODO dotyczące minimalizacji danych osobowych i nie jest uzasadnione żadnym przepisem prawa, co stanowi nadmiarowe przetwarzanie danych osobowych.

    Teza od Redakcji

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Maciej Kobak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Śląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 marca 2021 r. sygn. akt III SA/Gl 628/20 w sprawie ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w B. z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia wzoru wniosku o wypłatę dodatku energetycznego I. uchyla w całości zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach; II. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej załącznik do tej uchwały, w zakresie danych zawartych w pkt 1 wzoru wniosku: "PESEL", pkt 2 wzoru wniosku: "Telefon kontaktowy", pkt 4 wzoru wniosku; III. zasądza od Rady Miejskiej w B. na rzecz Wojewody Śląskiego kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

    Uzasadnienie

    Wyrokiem z dnia 17 marca 2021 r. sygn. III SA/Gl 628/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: "WSA"), po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewody Śląskiego (dalej w skrócie: "Wojewoda") na uchwałę Rady Miejskiej w B. (dalej: "Rada Miejska") z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia wzoru wniosku o wypłatę dodatku energetycznego – oddalił skargę.

    Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

    W dniu 26 sierpnia 2019 r. Rada Miejska działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 713 z późn. zm. - dalej "u.s.g.") oraz art. 5d ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 755 z późn. zm.) podjęła uchwałę Nr [...] w przedmiocie określenia wzoru wniosku o wypłatę dodatku energetycznego.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Nowe przepisy o ochronie sygnalistów a dane osobowe – co trzeba wiedzieć
    • Czy pracodawca może kontrolować podmiot, któremu powierzył przetwarzanie danych
    • Czy związek zawodowy jest uprawniony do rozpatrywania wniosków o przyznanie świadczeń z zfśs
    • Czy pracodawca może przetwarzać prywatny numer telefonu kandydata do pracy
    • Jak postępować w przypadku otrzymywania tzw. nadmiarowych danych
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.