17.01.2023

Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. III OSK 6658/21

Wskazany w art. 3 ust. 1 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej obowiązek przedsiębiorcy, dotyczący uczestniczenia w systemie zagospodarowania odpadów, powiązany jest tylko z wprowadzaniem przez takiego przedsiębiorcę na rynek określonych ustawą produktów. Okoliczność, czy wprowadzanie na rynek danego produktu faktycznie wiąże się z powstawaniem odpadów, nie ma znaczenia z punktu widzenia objęcia przedsiębiorcy reżimem przepisów ustawy o obowiązkach przedsiębiorców, ma natomiast istotne znaczenia z punktu widzenia treści ewidencji i obowiązków przedsiębiorcy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że przedsiębiorca jest zobowiązany zapewnić odzysk, a w szczególności recykling, odpadów takiego samego rodzaju jak odpady powstałe z produktów wprowadzonych przez niego na terytorium kraju (art. 3 ust. 1 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców). Powstanie odpadów z produktów warunkuje zatem obowiązek zapewnienia odzysku odpadów takiego samego rodzaju, ewentualnie w drugiej kolejności uiszczenia opłaty produktowej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia NSA Piotr Korzeniowski po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 maja 2021 r. sygn. akt II SA/Łd 111/21 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 24 listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji indywidualnej dotyczącej zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 maja 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. sp. z o.o. z siedzibą w R. (dalej: spółka) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z 24 listopada 2020 r. w przedmiocie interpretacji indywidualnej dotyczącej zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. z 2020 r., poz. 1903 ze zm. - dalej: ustawa o obowiązkach przedsiębiorców).

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z 25 czerwca 2020 r. Marszałek Województwa Łódzkiego uznał za nieprawidłowe stanowisko spółki co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o obowiązkach przedsiębiorców. Organ stwierdził, że zgodnie z prawidłowym stanowiskiem, na spółce, jako przedsiębiorcy wprowadzającym produkty w postaci olejów smarowych w drodze wewnątrzwspólnotowego nabycia, ciążą obowiązki wynikające z ustawy o obowiązkach przedsiębiorców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty