Postanowienie NSA z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. II GSK 1743/23
Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Zbigniew Czarnik po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O. w W. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2023 r. sygn. akt V SA/Wa 1131/22 w sprawie ze skargi O. w W. na uchwałę Rady Gminy Rzewnie z dnia 28 stycznia 2021 r. nr XXIX/188/2021 w przedmiocie wprowadzenia regulaminu amatorskiego połowu ryb postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) postanowieniem z 17 marca 2023 r., sygn. akt V SA/WA 1131/22, działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 5a w zw. z art. 58 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej: p.p.s.a.) odrzucił skargę O. w W. (dalej: skarżący, O.) na uchwałę Rady Gminy Rzewnie z 28 stycznia 2021 r. nr XXIX/188/2021 w przedmiocie wprowadzenia regulaminu amatorskiego połowu ryb na obszarze wód zbiornika w B..
Uzasadniając odrzucenie skargi sąd pierwszej instancji podniósł, że wbrew przekonaniu skarżącego powołane okoliczności nie świadczą o istnieniu po jego stronie interesu prawnego w zaskarżeniu przedmiotowej uchwały, a jedynie o interesie faktycznym, który w świetle art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2023 r., poz. 40 ze zm.; dalej jako: u.s.g.) nie jest wystarczający do uznania legitymacji skarżącej w zaskarżeniu uchwały Rady Gminy Rzewnie w sprawie wprowadzenia regulaminu amatorskiego połowu ryb na obszarze wód zbiornika w B..
W ocenie WSA skarżący nie wykazał istnienia bezpośredniego i realnego prawnomaterialnego związku pomiędzy jego sytuacją prawną a zaskarżoną uchwałą, tzn. nie wykazał że uchwała ta narusza bezpośrednio jego interes prawny lub uprawnienie z zakresu administracji publicznej. Naruszenie interesu prawnego następuje wtedy, gdy zaskarżonym aktem zostaje odebrane lub ograniczone jakieś prawo strony wynikające z przepisów prawa materialnego, względnie zostaje nałożony na nią nowy obowiązek lub też zmianie ulega obowiązek dotychczas na niej ciążący. Naruszenie interesu prawnego musi powodować dla strony negatywne konsekwencje prawne. W ocenie WSA wskazane w skardze przepisy prawa materialnego oraz argumentacja skarżącego odnoszą się wyłącznie do wykazania sprzeczności zaskarżonej uchwały z przepisami rangi ustawowej mającej polegać na wydaniu aktu prawa miejscowego przez gminę w stosunku do konkretnego obszaru wód, którego gmina – zdaniem skarżącego – nie jest właścicielem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty