28.06.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2023 r., sygn. I GSK 1467/19

W przypadku instytucji unieważniania decyzji celnych występuje tylko przypadkowa zbieżność w nazwie pomiędzy unijnym a krajowym nadzwyczajnym środkiem prawnym. Nie są to tożsame środki prawne. Unijne przepisy regulujące zasady unieważniania, cofnięcia, zmiany lub zawieszania decyzji są jedynymi dopuszczalnymi nadzwyczajnymi środkami prawnymi stosowanymi wobec ostatecznych decyzji w sprawach celnych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogdan Fischer Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia del. NSA Anna Apollo (spr.) Protokolant Piotr Kaczmarek po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Sz 1022/18 w sprawie ze skargi E. Sp. z o.o. Sp. k. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia [...] listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy unieważnienia, zmiany lub cofnięcia decyzji ostatecznej w sprawie retrospektywnego zaksięgowania cła oraz cła antydumpingowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie na rzecz E. Sp. z o.o. Sp. k. w [...] kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 16 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Sz 1022/18 uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z [...] listopada 2018 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy unieważnienia, zmiany lub cofnięcia decyzji ostatecznej w sprawie retrospektywnego zaksięgowania cła oraz cła antydumpingowego oraz zasądził od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie na rzecz skarżącej E. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w P. (dalej określanej jako Skarżąca lub Spółka) kwotę 697 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty