29.06.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2023 r., sygn. II GSK 361/20

Przyjmuje się, że "urządzanie gier hazardowych" to ogół czynności i działań stanowiących zaplecze logistyczne dla umożliwienia realizowania w praktyce działalności w zakresie gier hazardowych, w szczególności: zorganizowanie i pozyskanie odpowiedniego miejsca na zamontowanie urządzeń, przystosowanie go do danego rodzaju działalności, umożliwienie dostępu do takiego miejsca nieograniczonej liczbie graczy, utrzymywanie automatów w stanie sprawności oraz stałej aktywności, umożliwiającym ich funkcjonowanie, wypłacanie wygranych, obsługa urządzeń, zatrudnienie i odpowiednie przeszkolenie personelu, zapewniające graczom możliwość uczestniczenia w grze.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat- Rembelska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson Protokolant Dorota Onyśk po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 listopada 2019 r. sygn. akt III SA/Po 389/19 w sprawie ze skargi E. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 kwietnia 2019 r. nr 3001-IOA.4246.536.2017.RS.MCz w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier hazardowych na automatach bez koncesji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 listopada 2019 r., sygn. akt III SA/Po 389/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę E. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 kwietnia 2019 r., nr 3001-IOA.4246.536.2017.RS.MCz, w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Ze skargą kasacyjną od powyższego wyroku wystąpiła E. S. zaskarżając ten wyrok w całości i wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, a także o zasądzenie na jej rzecz od organu kosztów postępowania w postaci kosztów zastępstwa procesowego w wysokości przewidzianej przepisami prawa. Ponadto wniosła o wezwanie do udziału w sprawie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, gdyż w jej ocenie charakter i przedmiot sprawy pozwala na stwierdzenie, że jego udział w sprawie jest konieczny ze względu na ochronę praw przedsiębiorcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty