07.07.2023

Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2023 r., sygn. I GSK 1533/19

Finanse publiczne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Joanna Wegner Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Protokolant Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. Sp. z o.o. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2018 r. sygn. akt V SA/Wa 628/18 w sprawie ze skargi C. Sp. z o.o. we W. na decyzję Zarządu Województwa [...] z dnia 7 lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty dofinansowania przypadającej do zwrotu z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Syndyka masy upadłości C. Sp. z o.o. w upadłości we W. na rzecz Zarządu Województwa [...] kwotę 8100 (osiem tysięcy sto) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 listopada 2018 r., sygn. akt V SA/Wa 628/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę C. Sp. z o.o. we W., zwanej dalej "skarżącą" lub "spółką", na decyzję Zarządu Województwa [...], zwanego dalej "organem odwoławczym", z dnia 7 lutego 2018 r., nr [...], w przedmiocie zobowiązania do zwrotu dofinansowania.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia 17 listopada 2017 r. [...] Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, zwana dalej "organem pierwszej instancji" określiła skarżącej kwotę do zwrotu, w wysokości 545.300 zł wraz z odsetkami w wysokości jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia 26 września 2013 r. do dnia 31 października 2016 r. i od dnia następnego po dniu, w którym doręczono decyzję do dnia zwrotu. Określona kwota stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dalej EFRR) i z budżetu państwa otrzymane na realizację projektu pod nazwą "Utworzenie [...]" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa [...] 2007-2013.

Powyższa decyzja została wydana w związku z naruszeniami jakie organ pierwszej instancji stwierdził podczas wielokrotnych kontroli realizacji projektu. Stwierdzono, że beneficjent nie dotrzymał obowiązków wynikających z § 3 ust. 7 umowy o dofinansowanie - nie zrealizował projektu w terminie określonym w umowie, poniesione wydatki nie były celowe i nie służyły terminowej realizacji celu projektu. Działanie beneficjenta wypełniało także przesłankę, o której mowa w art. 207 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych tj. środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich są wykorzystane z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 tejże ustawy.

Organ odwoławczy opisaną na wstępie decyzją z dnia 7 lutego 2018 r. uchylił decyzję pierwszoinstancyjną w części dotyczącej okresu wyłączenia w naliczaniu odsetek, określonego w pkt 1 uchylanej decyzji i orzekł, że odsetki nalicza się od dnia 26 września 2013 r. do dnia 30 października 2016 r. i od dnia następnego po dniu doręczenia decyzji organu pierwszej instancji do dnia zwrotu, w pozostałej części utrzymał decyzję organu pierwszej instancji w mocy. W motywach rozstrzygnięcia odwoławczego wskazano, że skarżącej przyznano dofinansowanie w wysokości 574.000 zł, stanowiące nie więcej niż 50 % kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu. Realizacja projektu miała rozpocząć się w dniu 1 października 2012 r., zakończenie rzeczowej i finansowej realizacji określono na dzień 31 grudnia 2013 r. Projekt polegał na uruchomieniu nowej działalności i podniesieniu konkurencyjności firmy poprzez wprowadzenie na rynek nowoczesnego systemu Call Center (innowacyjna technologia systemu [...], nagrywanie i archiwizacja połączeń, wirtualny sekretariat, usługa outbound i inbound). Zakres rzeczowy obejmował adaptację lokalu, zakup środków trwałych i wyposażenia na cele usług teleinformatycznych: urządzenia, platformy telekomunikacyjne i oprogramowanie oraz stworzenie nowych miejsc pracy. W celu potwierdzenia realizacji projektu przeprowadzono w latach 2014-2016 wielokrotne kontrole, szczegółowo opisane przez organ, które potwierdziły wystąpienie w projekcie szeregu nieprawidłowości, polegających na naruszeniu § 3 ust. 7 umowy o dofinansowanie. Organ odwoławczy wskazał, że projekt nie został zakończony i nie wszedł w okres trwałości, nie została zakończona realizacja projektu, nie zatwierdzono wniosku o płatność końcową, nie wszystkie środki wynikające z umowy o dofinansowanie zostały skarżącej wypłacone. W jego ocenie wydatki poniesione w ramach projektu na wyposażenie 78 stanowisk call center nie były celowe i zasadne. Zostały więc poniesione niezgodnie z § 3 ust. 7 umowy o dofinansowanie projektu, a tym samym naruszano procedury obowiązujące przy wykorzystaniu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Wyjaśniono również, że wyłączenie w naliczaniu odsetek wynika z art. 54 § 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne