05.04.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. I GSK 339/19

Dług celny oznacza nałożony na określoną osobę obowiązek zapłaty stosownej kwoty należności celnych przywozowych lub wywozowych, określonej dla danych towarów na mocy obowiązujących przepisów prawa celnego. Dług celny zawsze powstaje z mocy prawa, a nie z mocy decyzji organów celnych. W przypadku, kiedy kwota należności wynikających z długu celnego została zaksięgowana prawidłowo w wysokości prawnie należnej, brak jest podstaw do wydania przez organy celne decyzji określającej należną kwotę należności celnych przywozowych. Należna kwota należności celnych przywozowych jest równa kwocie wpisanej do zgłoszenia celnego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia del. NSA Anna Apollo po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 29 listopada 2018 r. sygn. akt I SA/Ol 511/18 w sprawie ze skargi [...] na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 22 czerwca 2018 r. nr [...] czerwca 2018 r. nr [..] w przedmiocie zwrotu należności celnych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 29 listopada 2018 r. sygn. akt I SA/Ol 511/18 oddalił skargi [...] na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 22 czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu należności celnych.

[...] wniosła skargę kasacyjna od powyższego wyroku domagając się jego uchylenia w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez WSA oraz zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego. Skarżąca kasacyjnie spółka wniosła o rozpoznanie niniejszej skargi kasacyjnej na rozprawie.

Autor skargi kasacyjnej wniósł o zawieszenie postępowania i zadanie pytania prejudycjalnego do TSUE w odniesieniu do klasyfikacji LPG, w sytuacji rozbieżności między wykładnią CN prezentowaną:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty