Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2023 r., sygn. I GSK 1111/22
Celne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. S.A. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 1 marca 2022 r. sygn. akt I SA/Rz 1007/21 w sprawie ze skargi P. S.A. w O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 27 października 2021 r. nr 1801-IGC.4441.5.2020 w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. S.A. w O. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 1 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Rz 1007/21, oddalił skargę P.S.A. w O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z 27 października 2021 r. w przedmiocie długu celnego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
W dniu 28 sierpnia 2015 r. w Oddziale Celnym w Przemyślu objęto procedurą tranzytu zewnętrznego towary różne, tj. sprzęt AGD, głośniki, kable, wentylatory, piekarniki, czajniki, lodówki, radio – według faktury handlowej nr [...]. Towar zwolniono z wnioskowanej procedury. Przewóz towaru dokonywany był środkiem transportu o nr rej. [...]. Towar miał zostać dostarczony do łotewskiego urzędu celnego przeznaczenia ZILUPES MKP (LV000723) w terminie do dnia 8 września 2015 r.
W dniu 31 sierpnia 2015 r. został zmieniony urząd przeznaczenia na inny łotewski urząd, tj. REZEKNES II (LV000742), który w tym samym dniu wysłał w systemie NCTS komunikat "zawiadomienie o zamknięciu operacji tranzytowej" IE045.
W ramach prowadzonych czynności sprawdzających ustalono, że 8 zgłoszeń celnych – w tym m.in. ww. zgłoszenie celne z 28 sierpnia 2015 r. – otwartych w Oddziale Celnym w Przemyślu, zostało zakończonych na Łotwie. Odbiorcą towarów była firma z Kirgistanu. Pismem z 13 listopada 2019 r. łotewska administracja celna poinformowała polskie organy celne, że ww. zgłoszenia celne zostały zakończone w sposób nieprawidłowy. Ustalono, że towary objęte procedurami tranzytu nie zostały przedstawione w urzędzie celnym przeznaczenia w Punkcie Kontroli Celnej REZEKNE II i nie zostały przemieszczone na podstawie kolejowych listów przewozowych. Do Federacji Rosyjskiej wwieziono inne towary za wskazanymi kolejowymi listami przewozowymi, a nie towary zgłoszone w wymienionych w zapytaniu zgłoszeniach tranzytowych. Dlatego też łotewska administracja celna nie jest w posiadaniu żadnych dokumentów potwierdzających fakt, że towary, dla których sporządzono zgłoszenia tranzytowe opuściły obszar celny Unii Europejskiej, jak również nie posiada żadnych informacji na temat możliwego miejsca znajdowania się tych towarów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty