Wyrok NSA z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. II GSK 1249/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar Protokolant Agata Skorupska po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S. i K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 czerwca 2019 r. sygn. akt II SA/Op 157/19 w sprawie ze skargi A. S. i K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 8 lutego 2019 r. nr SKO.40.1548.2018.dr w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddalono skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 27 czerwca 2019 r., sygn. akt II SA/Op 157/19, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329; powoływanej dalej jako: p.p.s.a.), oddalił skargę A. S. i K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 8 lutego 2019 r., w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyli A. S. i K. S., zaskarżając orzeczenie w całości oraz domagając się jego uchylenia w całości i przekazania sprawy do rozpoznania przez Sąd I instancji, ewentualnie w przypadku uznania, iż istota sprawy jest dostatecznie wyjaśniona na podstawie art. 188 p.p.s.a. uchylenia zaskarżonego wyroku oraz uchylenia decyzji administracyjnych I i II instancji. Ponadto skarżąca kasacyjnie wniosła o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie oraz o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania według norm prawem przepisanych w podwójnej wysokości oraz opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w kwocie 17 zł.
Na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 p.p.s.a. zaskarżonemu wyrokowi zarzucono naruszenie:
I. przepisów postępowania mających istotny wpływ na wynik sprawy, a mianowicie:
- art. 1 § 1 i 2 p.p.s.a. oraz art. 3 § 1 p.p.s.a. poprzez nienależyte wykonanie obowiązku kontroli w zw. z art. 141 § 4 p.p.s.a. przez wadliwe uzasadnienie zaskarżonego wyroku, nieodpowiadające wymogom art. 141 § 4 p.p.s.a., polegające na braku pełnego rozpoznania i dokonania oceny prawnej podniesionych w skardze zarzutów dotyczących naruszenia art. 7, art. 77 § 1, art. 80 ustawy z dnia 14 czerwca 29160 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000; powoływanej dalej jako: k.p.a.), braku skonfrontowania ww. zarzutów ze stanowiskiem organu, a także niewskazaniu stanu faktycznego sprawy przyjętego za podstawę faktyczną wydanego rozstrzygnięcia, przedstawieniu stanu sprawy niezgodnie ze stanem rzeczywistym w szczególności poprzez arbitralne przyjęcie, że Skarżący A. S. i K. S. dokonali zajęcia pasa drogowego w sposób opisany w treści zaskarżonej decyzji, podczas gdy przy ocenie prawnej stanu sprawy nie wsparto się danymi z ewidencji gruntów i ewidencji drogowej;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty