07.02.2023 Ubezpieczenia

Postanowienie NSA z dnia 7 lutego 2023 r., sygn. II GZ 11/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia A. Sp. z o.o. w C. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 września 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 4704/21 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w C. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 18 sierpnia 2021 r. nr POD.503.1.2020.SP.2 w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA lub sąd pierwszej instancji) postanowieniem z 8 września 2022 r., sygn. akt V SA/Wa 4704/21, działając na podstawie art. 61 § 3 i § 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 329, dalej jako: p.p.s.a.), odmówił A. sp. z o.o. w C. (dalej: skarżąca, spółka) wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 18 sierpnia 2021 r. w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

W uzasadnieniu sąd pierwszej instancji wskazał, że w skardze na wyżej opisaną decyzję spółka zawarła wniosek o wstrzymanie jej wykonania wskazując, że nieuwzględnienie wniosku spowoduje nie tylko straty finansowe dla spółki, ale doprowadzi także do utraty doświadczonego personelu zatrudnionego w aptece. Spółka argumentowała, że apteka, której dotyczy decyzja o cofnięciu zezwolenia stanowi istotny składnik przedsiębiorstwa skarżącej, gdyż do chwili wydania decyzji A. sp. z o.o. prowadziła 3 aktywne apteki ogólnodostępne. Działalność apteczna stanowi źródło finansowania skarżącej, a brak wstrzymania wykonania decyzji będzie oznaczał wyraźne ograniczenie tego źródła. Skarżąca podkreśliła również, że będąca przedmiotem zaskarżonej decyzji apteka w K. jest zaangażowana w akcję szczepień. Odmowa wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji uniemożliwi aptece prowadzenie dalszych szczepień, zmniejszając tym samym dostępność tych świadczeń zdrowotnych dla okolicznych mieszkańców i to w czasie, w którym szczepienia będą najbardziej potrzebne. Skarżąca podniosła również, że apteka posiada towar, który ma ściśle określony termin ważności. W przypadku braku wstrzymania wykonania decyzji towar, środki ratujące zdrowie i życie, ulegną przeterminowaniu i będą musiały zostać poddane utylizacji. Straty poniesie zatem apteka, jak i pacjenci, których dostęp do produktów leczniczych zostanie ograniczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp