21.06.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. I FSK 363/19

Zgodnie z zasadą neutralności VAT, rolnicy ryczałtowi mają prawo do zryczałtowanego zwrotu podatku VAT zapłaconego przy nabyciu towarów i usług związanych z działalnością rolniczą. Wszelkie regulacje dotyczące odliczenia podatku naliczonego muszą być stosowane w sposób proporcjonalny i nie mogą prowadzić do niewspółmiernych konsekwencji dla podatników.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia NSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Elżbieta Olechniewicz, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 października 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 437/18 w sprawie ze skargi Spółdzielczej Mleczarni S. w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 kwietnia 2018 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.71.2018.2.ALN w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z dnia 10 października 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 437/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie po rozpoznaniu skargi Spółdzielczej Mleczarni S. w R. (powoływana dalej jako: strona skarżąca, spółdzielnia lub wnioskodawca) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 kwietnia 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (podatek VAT) uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną (wyrok z uzasadnieniem dostępny jest w bazie CBOSA na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl).

1.2. Wnioskiem z dnia 19 stycznia 2018 r. spółdzielnia wniosła o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku VAT. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności wnioskodawcy jest przetwórstwo mleka na produkty mleczarskie. Sprzedaż gotowych produktów jest opodatkowana. W przypadku dostawców mleka będących rolnikami ryczałtowymi, wnioskodawca zakupy od nich dokumentuje wystawianymi przez siebie fakturami VAT RR, które zawierają również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Faktury są wystawiane w ujęciu miesięcznym w ostatnim dniu miesiąca. W rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty za dostawy mleka wnioskodawca zwiększa swój podatek naliczony o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku wypłaconego rolnikom ryczałtowym. Spełnione są wszystkie warunki odliczenia określone w art. 116 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, ze zm.) powoływanej dalej jako ustawa o VAT.

Spółdzielnia we wniosku opisała dwie sytuacje. Pierwszą sytuację określiła jako "Zdarzenie I", w którym rolnicy ryczałtowi - dostawcy mleka zaciągają w bankach kredyty i pożyczki bankowe. W chwili podpisania umów kredytowych lub pożyczkowych lub później dokonują na rzecz banku cesji istniejących lub przyszłych wierzytelności wynikających z umów o dostawy mleka. W takiej sytuacji spółdzielnia, zawiadamiana jest o dokonaniu cesji i zobowiązana jest do przekazywania wszystkich kwot należnych rolnikom z tytułu dostaw mleka na rachunek banku. Do banku spółdzielnia składa stosowne oświadczenie o zrzeczeniu się prawa potrącenia tych wierzytelności wraz z zobowiązaniem do wykonania postanowień wynikających z zawiadomienia. W przypadku zawiadomienia o dokonaniu wyżej opisanej cesji, spółdzielnia nie dokonuje wypłat kwot należnych za dostarczone mleko bezpośrednio na rzecz dostawcy mleka, lecz przekazuje je na wskazany w zawiadomieniu rachunek bankowy (nie później niż 14 dnia od dnia wystawienia faktury VAT RR). Na dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za mleko podawany jest numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne