06.07.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. II FSK 81/21

Szef Krajowej Administracji Skarbowej jest uprawniony do zmiany wcześniej wydanej interpretacji indywidualnej, jeżeli stwierdzi, że jest ona niepoprawna, a takie działanie odzwierciedla realizację zasady legalizmu. Zmieniona interpretacja indywidualna podlega jednak kontroli sądowej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędziowie Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Protokolant Konrad Kapiński, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej X Bank S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lipca 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 1589/19 w sprawie ze skargi X Bank S.A. z siedzibą w W. na zmianę interpretacji indywidualnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 17 maja 2019 r. [...] w przedmiocie zmiany pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 8 lipca 2020 r., III SA/Wa 1589/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę X Bank [...] S.A. (dalej zwanego bankiem) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przejścia banku z MSR 39 na MSSF 9 od dnia 1 stycznia 2018 r.

2. Sąd wskazał, że bank udziela kredytów i posiada w portfelu wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów (wierzytelności własne) oraz z tytułu nabytych wierzytelności od innych banków (wierzytelności nabyte). Wierzytelności tracą wartość i bank tworzy odpisy aktualizujące ich wartości. Na podstawie art. 38b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm., dalej: "u.p.d.o.p.") bank miał prawo do zaliczenia odpisów aktualizujących do kosztów uzyskania przychodów. W związku z przejściem banku z dniem 1 stycznia 2018 r. na rozliczenia zgodne z Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej nr 9, na podstawie nowego standardu, bank tworzy "odpisy na straty kredytowe" w miejsce dotychczasowych "odpisów aktualizujących". Na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2018 r. art. 16 ust. 1 pkt 26c u.p.d.o.p., bank ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów m.in. odpisów na straty kredytowe utworzonych na należności z tytułu udzielonych przez bank kredytów, których nieściągalność została uprawdopodobniona pomniejszonych o wartość odpisów na straty kredytowe dotyczącą odsetek, prowizji i opłat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne