Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2023 r., sygn. I FSK 624/20
W sprawach dotyczących podatku VAT, decydujące dla uznania działalności za gospodarczą jest stopień aktywności w obrocie nieruchomościami, np. działania marketingowe czy przygotowanie terenu pod inwestycje. Samo podzielenie gruntu na działki i podjęcie inwestycji infrastrukturalnej nie musi oznaczać prowadzenia działalności gospodarczej. Kluczowa jest konkretna analiza okoliczności sprawy i dowodów na działanie jak profesjonalista w dziedzinie obrotu nieruchomościami.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA (del.) Adam Nita (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 listopada 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 741/19 w sprawie ze skargi A. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
W zaskarżonym wyroku z 29 listopada 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 741/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał w przedmiocie skargi A. Z. (w dalszej części uzasadnienia określanego mianem Wnioskodawcy, Strony lub Skarżącego) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej Organem interpretacyjnym lub DKIS) z 19 czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżoną interpretację w całości, a także zasądził od Organu interpretacyjnego na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania sądowego.
Stan faktyczny sprawy będący elementem wniosku interpretacyjnego został precyzyjnie zaprezentowany w interpretacji indywidualnej, dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych (por. art. 14i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 – zwanej dalej O.p.). Jak wyjawił Wnioskodawca, jest on rolnikiem, a 15 września 1998 r. zakupił nieruchomość bez zabudowań, stanowiącą działkę. Jest to grunt rolny, który od momentu zakupu aż do chwili sporządzenia wniosku interpretacyjnego jest uprawiany przez Stronę. Zaznaczono też, że Skarżący nigdy nie był podatnikiem podatku od towarów i usług, a jedynie prowadzi gospodarstwo. Ponadto, należąca do niego działka nigdy nie była dzierżawiona ani wynajmowana. Strona uprawiała ją natomiast samodzielnie i nie dokonywała sprzedaży płodów rolnych z tej uprawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty