17.03.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2023 r., sygn. I FSK 981/20

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Sylwester Golec (spr.), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 12 marca 2020 r. sygn. akt I SA/Łd 786/19 w sprawie ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w S. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 września 2019 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.424.2019.1.MC w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

UZASANIENIE

1. Wyrok sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 12 marca 2020 r. sygn. akt I SA/Łd 786/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi na skutek skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w S. (powoływana dalej jako: skarżąca spółka, podatnik) uchylił indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 września 2019 r. w przedmiocie przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od towarów i usług (wyrok z uzasadnieniem dostępny jest w bazie CBOSA na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl).

1.2. Skarżąca spółka złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, w której wskazała, że jest podmiotem gospodarczym, mającym siedzibę na terenie Polski i zarejestrowanym w Polsce jako podatnik VAT w tym na potrzeby transakcji unijnych jako podatnik VAT-UE. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej skarżąca spółka m.in. dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej jako: WNT). Nabywane przez skarżącą spółkę towary są wykorzystywane do wykonywania przez nią czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Skarżąca spółka jest podmiotem mającym pełne prawo do odliczenia. Zdarzają się sytuacje, gdy z niezawinionych przez skarżącą spółkę przyczyn nie uwzględniła kwoty podatku należnego z tytułu transakcji WNT we właściwej deklaracji, która złożona została w okresie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. Niewykazanie podatku należnego w powyższym terminie może wynikać z otrzymania faktury z opóźnieniem od dostawcy. W przypadku, gdy zaistnieje ww. sytuacja, skarżąca spółka rozlicza podatek należny i naliczony wynikający z transakcji WNT w tej samej deklaracji podatkowej przez dokonanie korekty deklaracji VAT za miesiąc, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, pomimo, że dokonuje tego po upływie 3 miesięcy od daty powstania obowiązku podatkowego. Skarżąca spółka dokłada należytej staranności, aby zminimalizować przypadki, w których opisane transakcje nie będą wykazywane w ciągu 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów upłynął obowiązek podatkowy we właściwej deklaracji (miesięcznej), jednak zdarzają się one z przyczyn od niej niezależnych.

1.3. W związku z tak opisanym stanem faktyczny skarżąca spółka zadała następujące pytania:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne