Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2023 r., sygn. I FSK 1307/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Mariusz Golecki, Sędzia WSA (del.) Adam Nita (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 marca 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 2103/18 w sprawie ze skargi W. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
W zaskarżonym wyroku z 13 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2103/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał w przedmiocie skargi W. z siedzibą w W. (w dalszej części uzasadnienia określanej mianem Wnioskodawcy, Wspólnoty, Strony lub Skarżącego) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zwanego dalej Organem interpretacyjnym lub DKIS) z 15 czerwca 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną oraz zasądził od Organu interpretacyjnego na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania sądowego.
Problemem, jaki zaistniał w sprawie była kwestia rozumienia art. 113 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm., zwanej dalej u.p.t.u.). We wspomnianym przepisie ukształtowano zwolnienie podatkowe o charakterze podmiotowym, limitowane jednak wielkością obrotów netto podatnika, zrealizowanych przez niego w poprzednim roku podatkowym, nieprzekraczających 200 000 zł. W tym kontekście normatywnym wątpliwości Wnioskodawcy wzbudziło natomiast to, czy do wartości sprzedaży (rocznego obrotu netto) wlicza się kwoty należne z tytułu dostawy mediów do lokali mieszkalnych, wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. Ma to znaczenie, ponieważ w myśl art. 113 ust. 2 pkt 2 lit. a) u.p.t.u. do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 u.p.t.u. (jak już wskazano, wynoszącej 200 000 zł) nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 u.p.t.u. lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 u.p.t.u., z wyjątkiem transakcji związanych z nieruchomościami. Z kolei, w myśl § 3 ust. 1 pkt 10 i 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. z 2015 r. poz. 736 – dalej określanego jako rozporządzenie), wydanego na podstawie delegacji ustawowej wynikającej z art. 82 ust. 3 u.p.t.u., zwalnia się od podatku od towarów i usług:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty