23.09.2022

Postanowienie NSA z dnia 23 września 2022 r., sygn. III OZ 540/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia H. R. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 czerwca 2022 r. sygn. akt II SA/Wr 409/22 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi H. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 29 marca 2022 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu postanowieniem z dnia 27 czerwca 2022 r., sygn. akt II SA/Wr 409/22, odmówił H. R. wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 29 marca 2022 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, że H. R. w skardze na ww. decyzję zawarł także wniosek o wstrzymanie jej wykonania. Decyzją tą Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu utrzymało w mocy decyzję Burmistrza W. z dnia 3 września 2021 r. znak: [...] w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla planowanego przez [...] sp. z o.o. z/s we Wrocławiu przedsięwzięcia pod nazwą: "Rozbudowa instalacji do biologicznego suszenia, biologicznego przetwarzania w warunkach tlenowych i kompostowania odpadów z modernizacją instalacji do mechanicznego przetwarzania odpadów w nowobudowanej hali sortowniczej Zakładu Zagospodarowania Odpadów [...]". W uzasadnieniu wniosku o wstrzymanie wskazano, że wykonanie zaskarżonej decyzji prowadzić może do powstania trudnych do odwrócenia, a wręcz nieodwracalnych skutków. Strona skarżąca wskazała, że jak wynika z raportu oddziaływania na środowisko, które przedstawił inwestor oraz załączników nr 1 i 2, planowane przedsięwzięcie będzie źródłem emisji zarówno hałasu, jak i substancji do powietrza atmosferycznego. W przypadku braku realizacji wskazanego na wstępie przedsięwzięcia oddziaływanie na środowisko będzie znacznie mniejsze. Według strony skarżącej realizacja decyzji może spowodować trwałą zmianę sytuacji zarówno na terenie objętym inwestycją, jak i na gruntach sąsiadujących, tym bardziej, że na działkach objętych zaskarżoną decyzją już obecnie prowadzona jest działalność przez inwestora. W rezultacie zintensyfikowanie prowadzonej działalności może skutkować zwiększeniem oddziaływania na środowisko, w tym związanym z potencjalnie zwiększonymi emisjami oddziaływania na zdrowie i warunki życia ludzi, jak i potencjalnym ograniczeniem możliwości dotąd dopuszczalnych zmian sposobu zagospodarowania nieruchomości. Wskazując na zarzuty skargi strona skarżąca podniosła, że organ odwoławczy nienależycie przeanalizował wpływ oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko naturalne i wysoce prawdopodobna jest sytuacja, w której przyjęte rozwiązania przez inwestora będą niewystarczające dla ochrony środowiska. Ponadto zdaniem strony skarżącej, ryzyko wykonania decyzji ponosi środowisko naturalne oraz społeczność lokalna, w tym strony postępowania administracyjnego i strona skarżąca jako jeden z podmiotów, którego nieruchomość znajduje się w bliskiej odległości planowanej inwestycji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp