29.11.2022

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. I OSK 575/22

W przypadku wywłaszczenia nieruchomości pod budowę osiedla mieszkaniowego, cel wywłaszczenia może być ujęty w decyzji wywłaszczeniowej w sposób ogólny, a jego realizacja oceniana jest przez pryzmat traktowania osiedla jako mikroorganizmu urbanizacyjnego, uwzględniającego potrzeby mieszkańców i obejmującego nie tylko zabudowę, ale także wszelkie inne obiekty funkcjonalnie powiązane z osiedlem, takie jak tereny zielone, place zabaw czy boiska.

Teza od Redakcji

Dnia 29 listopada 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Karol Kiczka Sędziowie: sędzia NSA Piotr Niczyporuk sędzia NSA Piotr Przybysz (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2022 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 lipca 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 1422/20 w sprawie ze skargi Z. P. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 5 maja 2020 r. nr 1347/2020 w przedmiocie odmowy zwrotu części wywłaszczonej nieruchomości 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Z. P. na rzecz Wojewody Mazowieckiego kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi Z. P. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z 5 maja 2020 r., nr 1347/2020, w przedmiocie odmowy zwrotu części wywłaszczonej nieruchomości, wyrokiem z 30 lipca 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 1422/20, oddalił skargę.

Skargę kasacyjna złożyła Z. P. reprezentowana przez radcę prawnego J.K., zaskarżając wyrok w całości.

I. Na podstawie art. 174 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2022 r., poz. 329 ze zm., dalej jako "p.p.s.a."), zaskarżonemu wyrokowi zarzuciła naruszenie przepisów prawa materialnego, to jest:

1. art. 136 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 65, dalej jako "u.g.n.") poprzez błędne uznanie, że grunt stanowiący przedmiot postępowania w niniejszej sprawie - będący częścią dawnej działki nr [...] z obrębu [...], pochodzącej z gruntów tabeli likwidacyjnej wsi Służew nr 14, uregulowanej w dawnej księdze wieczystej pod nazwą "Służew nr hip. [...]" - nr rej. Hip. [...] jako działka pod nazwą "[...]", oznaczona aktualnie jako działka ewidencyjna nr [...] z obrębu [...], KW nr [...], został użyty - w całości - wyłącznie na cel określony w decyzji wywłaszczeniowej Naczelnika Urzędu Dzielnicowego [...] z 29 czerwca 1974 r., nr [...], oraz - szkicu sytuacyjnym - stanowiącym załącznik do decyzji lokalizacyjnych nr [...] i nr [...] z 15 kwietnia 1972 r., a tym samym - poprzez błędne i bezpodstawne przyjęcie, przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, tezy o zrealizowaniu celu wywłaszczenia na całym obszarze nieruchomości, w konsekwencji czego nieruchomość ta nie okazała się w jakimkolwiek zakresie zbędna w aspekcie celu jej przejęcia, w związku z czym nie podlega - w jakiejkolwiek części – zwrotowi na rzecz spadkobiercy byłego właściciela tej nieruchomości,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne