Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2022 r., sygn. I OSK 3076/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: sędzia NSA Jolanta Rudnicka sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych A. B. i A. B. oraz A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 1141/18 w sprawie ze skarg A. K. i R. B. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 09 maja 2019 r. sygn. I SA/Wa 1141/18 oddalił skargi A. K. i R. B. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Decyzją z [...] listopada 1997 roku Kierownik Urzędu Rejonowego w Warszawie (dalej również: Kierownik) po rozpatrzeniu wniosku E. G. P. złożonego w dniu [...] września 1948 r. ustanowił na rzecz J. B. na 99 lat prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego położonego w Warszawie przy ul. [...] i [...] o powierzchni [...] m² oznaczonego numerem hip. [...] stanowiącego część działki ewidencyjnej nr [...] w obrębie [...] .
Wnioskiem z dnia [...] września 2010 r. o stwierdzenie nieważności decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w Warszawie z dnia [...] listopada 1997 r. nr [...] zwrócił się Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazując, że w jego ocenie decyzja z [...] listopada 1997 r. dotknięta jest wadą z art. 156 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego - dalej jako: "k.p.a.", tj. była niewykonalna w dniu jej wydania i ta niewykonalność ma charakter trwały. Wyjaśniono, że J. B. domaga się wydania nieruchomości budynkowej w granicach dawnej działki hip. [...], dla której księga wieczysta została zamknięta i w chwili obecnej stanowi zbiór dokumentów. Wskazano dalej, że nieruchomość budynkowa, która została odbudowana (rozebrana i odbudowana na nowo) nie znajduje się w granicach dawnej działki hip. [...], a jedynie częściowo i w znacznej mierze przekracza jej obręb. Wskazano na brak mapy geodezyjnej i zauważono, że J. B. domaga się wydania nieruchomości, której właścicielem nie mógł być jej poprzednik prawny (ojciec J. P. ) albowiem odbudowana nieruchomość budynkowa stanowi całkowicie nowy budynek posadowiony w innych granicach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty